České křišťálové lustry
České sklo je samo o sobě pojmem. Archeologické nálezy svědčí o provozování sklářského řemesla v českých zemích již v 9. století n.l. Na severu Čech (na Jablonecku) pak spolu s kupními smlouvami dokládají působení skláren od poloviny 14. století.
České sklo, symbol kvality, řemeslného mistrovství, osobitého stylu, krásy a cenové dostupnosti, se stalo vyhledávaným obchodním artiklem a od 17. století ovládlo evropské trhy. To se již v Čechách vyrábělo čiré bezbarvé sklo, svým složením a vlastnostmi předurčené k rytí, broušení a pod názvem "český křišťál" vynikalo více než celé jedno století mezi ostatními křišťálovými skly. Když se potom o sto let později zjistilo, že přídavek oxidu olovnatého výrazně zlepšuje především jeho optické vlastnosti, zrodil se olovnatý křišťál a rozšířil se po celém světě.
V roce 1724 získal brusič skla Josef Palme královské povolení na stavbu lustrů. V malé vesničce Prácheň u severočeského města Kamenický Šenov tak byla otevřena první dílna na výrobu lustrů. Do poloviny 18. století si české křišťálové lustry zcela získaly Evropu a ovlivnily pozdější vývoj a styl lustrů na celém světě.
České křišťálové lustry byly velice vyhledávané tehdejší aristokracií. Paláce francouzského krále Ludvíka XV., rakouské císařovny Marie Terezie i ruské carevny Alžběty byly mezi těmi, jimž Palmeho originální lustry vtiskly pečeť dokonalosti. České křišťálové lustry, jako symboly dobrého vkusu, bohatství a urozenosti, se staly stejně prestižními jako drahé šperky. Třpyt českých křišťálových lustrů zvyšuje lesk zámků a paláců hlav států, ozařuje parlamenty, vládní rezidence, university, koncertní sály, chrámy a svatyně po celém světě. České křišťálové lustry visí například v milánské La Scale, v Královské opeře v Římě, ve Versailles, v petrohradské Ermitáži nebo v rezidenci krále Ibn Sauda v Ryjádu.
České křišťálové lustry jsou právem nazývané "křišťálové slunce-slunce, které nikdy nezapadá" a nadále zůstávají korunou našeho českého sklářkého umění.
Další informace o českém křišťálu
Zajímají vás další informace o českém křišťálu, jeho historii a technologii výroby? Zde jsou: